16 Ekim 2018

Dezenfeksiyon

Adana Elit DEZENFEKSİYON olarak bulunduğunuz ortamda bulunan gözle görünmeyen bütün zararlı canlıların yok olmasını sağlamaktır. Genel anlamda hastalık riski taşıyan durumlarda dezenfeksiyon işlemi oldukça önemlidir. İş yerleri ve ortak kullanım alanlarında virüslerin ve mikropların diğer kişilere bulaşmasını önlemek adına bu dezenfeksiyon işlemi uygulanmaktadır.

Kendi sağlığına ve diğer insanların sağlığına önem veren kurum ve kuruluşlar bu uygulamasını düzenli olarak yaptırması durumunda ciddi sağlık sorunları yüzünden aksama yaşamamaktadır.

 

Uygulaması yapılabilecek alanlar;


 • Hastaneler
 • Kreşler
 • Okullar
 • İş yerleri
 • Dershaneler
 • Hasta bakımı yapılan evler
 • Oteller
 • Evcil hayvan beslenen alanlar
 • Alışveriş Merkezleri
 • Otobüsler vb.

Kullandığımız dezenfektanlar kokusuz ve lekesizdir. Doğada kısa zamanda çözünebildiğinden kalıntı yapmaz. Ortamda bulunan hiçbir şeye zarar vermez. İnsan sağlığına zararı yoktur. Uygulaması kısa zamanda yapılır kesin sonuç alınır. Tüm yüzeylerde kolaylıkla uygulanır. Bulunduğunuz ortamı terk etmeden uygulama yapılmaktadır.

Dezenfeksiyon: Cansız maddeler üzerinde bulunan patojen mikroorganizmaların yok edilmesi işlemidir. Bu işlem, bakteri sporlarına etkisizdir. Dezenfeksiyon için fiziksel veya kimyasal yöntemler kullanılır. Yapılan işleminin başarılı olup olmamasında çok sayıda faktör rol oynar: Maddenin işlem öncesinde temizlenmesi, mikrobiyal kontaminasyonun türü ve miktarı, sıcaklık, pH, dezenfeksiyon için kullanılan kimyasalın konsantrasyonu ve işlemin süresi gibi.

Dezenfektan: Cansız maddelerdeki patojen mikroorganizmaların üremelerini durdurmak ya da öldürmek amacıyla kullanılan kimyasal maddelerdir. İdeal bir dezenfektanda bulunması gereken özellikler şunlardır.

 1. Nötral pH’da suda çözünebilen bir ajan olmalıdır.
 2. Renksiz ve kokusuz olmalıdır.
 3. Stabil olmalı, herhangi bir pH’da aktif olabilmelidir.
 4. Tüm mikroorganizmalar üzerinde hızlı ve öldürücü etki sağlayabilmelidir.
 5. Toksik olmamalıdır.
 6. Uygulanacağı eşyalara zarar vermemelidir.
 7. Ortamda bulunan organik maddeler aktivitesini etkilememelidir.
 8. Ucuz ve kullanımı kolay olmalıdır.

Bir dezenfektan maddenin etkin olabilmesi için en önemli koşullar, kullanılması gereken yoğunluğun ve etki süresinin iyi bilinmesidir. Ayrıca, bu maddelerin sulandırılmış halde çok uzun süre bekletildiğinde etkinliğinin azalacağı da unutulmamalıdır. Dezenfektanların temizlik amacıyla kullanılması, direnç gelişimi ve yüksek maliyet sorunlarını beraberinde getirir.

Dezenfektanları etkin oldukları mikroorganizma türlerine göre yüksek, orta ya da düşük düzeyde dezenfeksiyon sağlarlar.

 

HEMEN ARA